Çorba Tarifleri ve Kurabiye Tarifleri güncellenmiştir.

Turşu Tarifleri

Yaz kış farketmeyen ve asırlardır yemeklerimizin yanına çok yakıştırdığımız sofralarımızın neredeyse değişmeyecek lezzetlerinden olan turşuları artık evde kurmak zor değil. Bu nedenle sitemizde sizler için bulduğumuz kurumu yapımı kolay turşu tariflerini paylaşıyoruz. Denenmiş ve güvenilir turşu tarifleri ile yemeklerinizin yanına hazırda bulunan turşularınızı büyük bir güvenle sunabilirsiniz.
LAHANA TURŞUSU Lahana Tursusu, Lahana Tursusu Tarifi, Tursu Tarifleri, Tursu TarifiMalzemeler
1 adet orta büyüklükte lahana
1 kilo sirke
10 dis sarmısak
Yeteri kadar tuz

LAHANA TURŞUSU TARİFİ
Tursu için küçük, sıkı kelle yapan beyaz
lahanalar kullanılır. Önce lahananın dış yapraklarını temizleyiniz. Lahananın dip tarafını oyup koçanını çıkarınız. Dörde bölünüz. Bir bıçakla kıyınız. Büyükçe bir tepsiye kıydığınız lahanaları boşaltıp bol tuz ile ovunuz. Tuzlayıp iyice ovduğunuz lahanaları tepsinin ortasına toplayınız. Üzerine bir tahta veya küçük bir tepsi yerleştiriniz, tepsinin de üzerine herhangi bir ağırlık koyup (Mesela su dolu bir tencere.) 6-7 saat bekletiniz. Bu işlemi akşamdan yaparsanız sabaha hazır olur Sarmısakları ayıklayıp, bir havanda tuzla dövünüz. Sirkeyle dövülmüş sarmısağı karıştırıp tursu yapacağınız zamana kadar bekletiniz. Lahanaları silkeleyip turşu kabına veya cam kavanoza yerleştiriniz. İyice bastırmak için bir ağırlık, en iyisi su dolu bir naylon torbayla bastırınız. Hazırladığınız tuzlu sirkeyi üzerine dökünüz. Lahanaların üstünü kapatacak kadar su ilave ediniz. 10 gün içinde, zaman zaman suyunu savurduğunuz, turşunuz hazır olur. Turşuyu daha çabuk yapmak için önceden biraz haşlayarak aynı işlemi yaparsanız, iki gün içinde yenecek duruma gelir. Arzu eden sirkeye kırmızı pul biber katabilir. Limon dilimleri de konabilir.
YAZ TURŞUSU Yaz Tursusu, Yaz Tursusu Tarifi, Tursu Tarifleri, Tursu TarifiMalzemeler
1 kg. mevsim sebzesi (Sivribiber, salatalık, taze fasulye, bamya vs.)
4-5 diş sarmısak
1 demet dereotu 3-4 sap asma filizi
8-9 körpe asma yaprağı
1 fincan sirke
Yeterince tuz

YAZ TURŞUSU TARİFİ
Turşuyu hangi sebzeden yapacaksak, küçük ve körpelerini, şekli düzgün olanları seçmeliyiz. İyice yıkayıp temizledikten sonra temiz bir iğneyle bir iki yerinden küçük delikler açmalıyız. Salatalıktan yapıyorsak sap
ve uç kısımlarını bıçakla kesmek yeterlidir. Kavanozun dibine asma yapraklarını yıkadıktan sonra yerleştiriniz. Üzerine sebzeleri sıkı sıkı istif ediniz. Kavanoz dolunca hepsinin üstüne asma filizleri, dereotu, asma yaprakları konur. Bu işlem bittikten sonra kavanoza tuzlu su dökülür. İki gün geçtikten sonra kavanozun ağzı açılır, üzerine biriken köpükler alınır. Suyu bir kaba boşaltılır. Suyun tadına bakılır. Bu işleme "Savurma" denir. Sebzeler iyice sararınca turşunuz olmuş demektir. Yazın kavanozu güneş gören bir yere, en iyisi balkona koyarsanız, bir hafta içinde tadına doyum olmaz bir turşu yapmış olursunuz.
BİBER VE DOMATES TURŞUSU Biber Ve Domates Tursusu, Biber Ve Domates Tursusu Tarifi, Tursu Tarifleri, Tursu TarifiMalzemeler
1 kg. yeşil sivri biber
2 kg. domates
2-3 baş sarmısak
1 adet kereviz
Kafi miktar sirke
Kafi miktar tuz

DOMATES TURŞUSU TARİFİ
Özellikle diri ve sert olmalarına dikkat ederek alacağınız yeşil sivri biberleri ve domatesleri önce bir güzel yıkayınız. Sonra hem biberleri hem de domatesleri bıçak ucuyla deliniz. Uygun büyüklükte kavanozlara veya turşu kaplarınıza bir sıra biber, bir sıra domates olmak üzere diziniz. Biber ve domates sıralarının arasına tatların karışması için kereviz ve soyulmuş sarmısak koyunuz. Dizme işlemi bittikten sonra üzerine çıkacak kadar sirke koyunuz. Her bir litre sirke için 10 gram kadar da tuz ilave etmeyi unutmayınız. Malzemenin üzerine bir ağırlık koyduktan sonra kavanozun ağzını kapatınız. Serin bir yerde biberler sararıncaya kadar bekletiniz. Biberler sarardığında turşunuz olmuş demektir.
ÇABUK TURŞU Çabuk Tursu, Çabuk Tursu Tarifi, Tursu Tarifleri, Tursu TarifiMalzemeler
2 su bardağı elma sirkesi
1 kahve kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı pudra şekeri
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
125 gr. havuç
125 gr. yeşil fasulye
125 gr. arpacık soğanı
125 gr. yeşil ve kırmızı biber
125 gr. kereviz yaprağı ve kökü
125 gr. karnabahar
3 baş sarımsak
1 demet dereotu

ÇABUK TURŞU TARİFİ
Bütün sebzeleri yıkayıp, ayıklayınız. Cinslerini karıştırmadan küçük küçük tavla zarı büyüklüğünde doğrayınız. Bir büyük tencerenin içine sirke ve zeytinyağı koyup kaynatınız. Tuz ve şekeri ekleyiniz. Kaynayan sirkenin içine sırasıyla, havuçları, beş dakika sonra yeşil fasulyeyi ve kerevizi, beş dakika sonra karnabaharı, biberleri ve soğanı atıp 10 dakika kaynatınız. Tencereyi ateşten alıp, soğumaya bırakınız, ince kıyılmış dereotu ilave ediniz.
Temiz ve kuru bir kavanoza boşaltıp, kapağını hava almayacak şekilde kapatınız. Bir gün serin bir yerde bekletiniz. Bir gün sonra ister tek başına, ister soğuk etin yanında, garnitür olarak ikram edebilirsiniz. Yaptığınız bu turşu bir ay süreyle bozulmadan buzdolabında saklanabilir. Mevsimine göre sebzeleri değiştirebilirsiniz. Yalnız kaynatma sırası her sebzeye göre değişecektir, buna dikkat etmek gerekir.
En Beğenilenler
İlgili Kategoriler
Burçlar
Web Tasarım İnternet Reklamcılığı, Google Reklam, Web Tasarım ReklamTurk