Pasta Tarifleri ve Kurabiye Tarifleri güncellenmiştir.

Reçel Tarifleri

Sabah kahvaltılarımızın en tatlı dakikalarını reçel tarifleri sayesinde yaşayabilirsiniz. Annelerimizin eskiden yaptıkları ve tatlarına doyamadığımız o muhteşem reçel tariflerini rahatlıkla uygulayabilir sabah kahvaltılarınızı unutulmaz reçel tarifleri ile tatlandırabilirsiniz.
GÜL REÇELİ Reçel Tarifleri, Gül Reçeli Tarifi, Resimli Reçel TarifiMalzemeler
800 gr. gül yaprağı
600 gr. su
1300 gr. toz şeker
Yarım limonun suyu

GÜL REÇELİ TARİFİ
Gül yapraklarının beyaz kısımları makasla kesilir. Bir cam kabın içine bir sıra toz şeker bir sıra gül yaprağı konarak kat kat istif edilir. Ağzına bir bez örtülüp kapağı da kapanır. Beri yanda gülün kırpılan beyazları da bir kapaklı kâseye konup üzerine 600 gram kaynar su dökülerek bunun da ağzına hemen bir ıslak bez örtülüp kapağı kapatılır. İki gün sonra gülün ağzı açılıp hamur gibi yoğrularak gene kapatılır. Bir gün sonra bu süzülüp, şeker bu su ile kestirilip surup kıvamına gelince, gül yaprakları ilâve edilip kaynatılır. Kıvama gelince limonun suyu da katılıp bir taşım daha kaynattıktan sonra tencere atesten alınır ve soğumaya bırakılır, ılık iken kavanozlara taksim edilir.
DOMATES REÇELİ Reçel Tarifleri, Domates Reçeli TarifiMalzemeler
1 kg erik domates
7 su bardağı toz şeker
2 su bardağı su
1 çay kaşığı limon tuzu
1 paket vanilya

DOMATES REÇELİ TARİFİ
Kireçli suyun hazırlanışı 12 su bardağı suya yumurta büyüklüğünde sönmemiş kireç konur ve eritilir. 5 saat bekleyen kireçli suyun kireci dibine çökünce yüzündeki su alınır. Domateslerin kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkartıp kireçli suda 3 saat bekletelim. 3 saat sonra kireçli suyun içinden çıkartılan domatesler 2-3 defa normal su ile yıkanır. Tencereye su, şeker konulur ve koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Koyulaşan şerbete domatesler eklenir biraz kaynadıktan sonra limon tuzu ilave edilir. Koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Koyulaşan reçel ocaktan alınır ve vanilya eklenir. Soğuyunca kavanozlara doldurulur.
MANDALİNA REÇELİ Reçel Tarifleri, Resimli Reçel Tarifi, Mandalina Reçeli TarifiMalzemeler
1 kg mandalina
1,5 kg tozşeker
3 bardak su
2 çorba kaşığı limonsuyu
(veya 6 gr limontuzu)

MANDALİNA REÇELİ TARİFİ
Mümkün olduğu kadar küçük ve hepsi aynı boyda olan mandalinaların kabuğu bıçakla hafifçe kazınır. Sonra büyükçe bir tencereye konur. Üzerine soğuk su dökülerek 2 gün bekletilir, ikinci günün sonunda suyu dökülür, yeniden su konur, tencere ateşe oturtulur ve mandalinalar yumuşayıncaya kadar haşlanır. Sonra kaynar su dökülür, mandalinaların üzerini örtecek kadar soğuk su konup tencere tekrar bir kenara kaldırılır. Mandalinalar 6 saat bu suda tutulduktan sonra ortadan enine kesilir ve çekirdekleri ayıklanır. Diğer tarafta bir tencereye 3 bardak su ve tozşeker konur, kap orta ateşe oturtulur. Karıstırılarak şeker eritilir ve 10 dakika kaynatılarak koyuca bir surup kıvamına getirilir. Sonra bu şuruba ikiye bölünmüş ve çekirdekleri çıkarılmış mandalinalar atılır. Mandalinalar su salacağı için reçelin surubu yeniden koyulaşıncaya kadar kaynatılır. Koyulaşınca 2 çorba kaşığı limon suyu veya 1/2 kahve fincanı suda eritilmiş limontuzu katılır. Karıştırılır ve bir taşım kaynatılır, sonra ateşten indirilir. Reçel iyice soğuyunca kavanozlara boşaltılır ve gerektiğinde kullanılmak üzere serin ve kuru bir yerde saklanır.
KİVİ REÇELİ Reçel Tarifleri, Kivi Reçeli Tarifi, Resimli Reçel TarifiMalzemeler
20 kivi
1,5 kilo Şeker

KİVİ REÇELİ TARİFİ
Kivinin kabuklarını soyup, istediğiniz büyüklükte doğranır. Kiviler bir kaba yerleştirilip, üstüne şeker dökülür. Şeker eriyince ateşe koyup kıvamı oluncaya kadar pişirilir.
İlgili Kategoriler
Burçlar
Web Tasarım İnternet Reklamcılığı, Google Reklam, Web Tasarım ReklamTurk